3D kalem nedir?

3D kalem nedir? Çocuklardaki kazanımları nelerdir?

3D baskı kalemi en iyi elde veya çantada taşınabilir bir 3D yazıcı olarak tanımlanır. Standart 3 boyutlu bir yazıcıda bulacağınız aynı ısıtma elemanını kullanır fakat bilgisayar yazılımı ve motorları tarafından kontrol edilmek yerine kendimiz elimizle yönlendiririz. Tasarım dünyasına farklı bir boyut getiren 3 boyutlu kalemi her yaş grubu kullanabilir
 

Günlük yaşantımızı kolaylaştıran, istediğimiz ürünleri kendimizin yapmasına olanak sağlayan bir materyaldir. Evimizi, eşyalarımızı hayallerimizi ve projelerimizi süslemenin eğlenceli yoludur aslında 3D kalem.

 • Masalarımıza veya raflarımıza bir vazo tasarımı, çiçek tasarımı yapılabilir, Duvarlarımıza bir pano tasarımı yapılabilir.
 • 2D çizim kalıplarından 3D tasarım yapılabilir. Örneğin; buzdolabımızın üzerine magnet ya da anahtarlarımız için bir anahtarlık yapabiliriz.
 • Kısacası 3D kalemi ev dekorasyonunda veya projelerinizde de kullanabilirsiniz. 
 • 3D yazıcıdan aldığınız bir baskıda hata veya deformasyon gibi durumlarda 3D kalem ile üzerinden geçerek baskıyı onarmanız da mümkün.
   

3D Kalem Nasıl Çalışır?

3D kalem, Filament adı verilen plastiği erime noktasına kadar ısıtır. Eriyen filament yumuşadığı için kalemin ucundan akmaya başlar ve herhangi bir yüzeye boyayabilir veya herhangi bir şekli kalıplayabiliriz.

Filament, kalemin ucundan ayrıldıktan sonra hızla soğumaya başlar ve birkaç saniye sonra sertleşir ve yarattığınız şekle kalıplanır. 

3D Kalem İçin Doğru Flament Seçimi

ABS ve PLA filamentlerinden bahsedelim.

-PLA Filament; Yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşur, tamamen doğal ve doğada çözünebilen bir madde olduğu için en çok tercih edilen filamenttir. Mısır ve soya fasulyesi hammadeli ürünler, çok iyi yapışabiliyor. Tasarımda genellikle yarı saydam bölgeler, cam görüntüsü ve metalik gölgeler için kullanılıyor. 180 - 220 ° C sıcaklık ile kullanılır.
 

-ABS Filament; PLA dan sonra gelen popüler filamenttir. Bükülebilir yapılar için tercih ediliyor. Yukarı doğru çizimlerde, spiral yapımlarında ideal olan malzemenin ham maddesi geri dönüştürülebilir petrol ürünleri oluşturuluyor.  PLA ya göre daha dayanıklı ve esnektir fakat kullanılırken kokusundan dolayı zorluk çekilebilir. 210 - 250 ° C sıcaklık ile kullanılır.

3D Kalemin Çocuklara Katkısı Nedir?

 • 3D kalem ile 3D yazıcı mantığını öğrenirler ve kendi modellerini, tasarımlarını yaratırlar.
 • Kendine özgü ürünler çıkarmanın hazzını yaşarlar.
 • Yaratıcılık, tasarım becerileri gelişir. Tasarımı farklı tekniklerle yapmayı öğrenirler.
 • Analitik düşünürler.
 • Hayal güçleri gelişir ve böylece farklı çizim yöntemleri öğrenirler.
 • İnce motor kasları gelişir.
 • Algoritma kavramını çeşitli yöntemlerle kavramış olurlar.