Arduino,edirne kodlama atölyesi

Arduino nedir ? Robotik kodlamadaki yeri nedir?

ARDUİNO, elektronik ile ilgili olan her insanın kolayca kullanabilmesi için geliştirilmiş açık kaynaklı bir mikrokontrolcü platformudur. Arduino kullanarak çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri okuyabilir, ışık yakıp söndürebilir, motor çalıştırabilir; kısacası aklınıza gelebilecek tüm elektronik uygulamaları yapabilirsiniz.

Arduino kütüphaneleri ile kolaylıkla programlama yapabilirsiniz. Analog ve digital sinyalleri alarak işleyebilirsiniz. Sensörlerden gelen sinyalleri kullanarak, çevresiyele etkileşim içerisinde olan robotlar ve sistemler tasarlayabilirsiniz. Tasarladığınız projeye özgü olarak dış dünyaya hareket, ses, ışık gibi tepkiler oluşturabilirsiniz.

Arduino 'nun farklı ihtiyaçlara çözüm üretebilmek için tasarlanmış çeşitli kartları ve modülleri mevcuttur. Bu kart ve modülleri kullanarak projelerinizi geliştirebilirsiniz.

En çok kullanılan arduino modelleri ;

*Arduino Uno,

*Arduino Nano,

*Arduino Mega,

*Arduino Pro,

*Arduino Pro Mini,

*Arduino Leonardo,

olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kodlama eğitimlerinde sıkça karşılaştığımız arduino, robotik mantığını ve kodlamayi oldukça etkili ve interaktif bir şekilde içerisinde aktarabilen bir eğitim materyali olarakta kullanılıyor. Temel robotik mantığını A'dan Z'ye ve 7'den 70'e etkili bir şekilde anlatabiliyor.