el-becerisinin-cocuk-uzerindeki-olumlu-etkisi-nedir

El becerisi gelişiminin çocuk üzerindeki önemi nedir?

El becerisi gelişimi neden çocuklarda önemlidir ve olumlu kazanımları nelerdir diyecek olursak;

Çocuklardaki en büyük güdülenmelerden birisi kendisinin isteklerini gerçekleştirebilmesi sonucu ortaya çıkar ve bu bakımdan bir çocuğun el becerisinin gelişmesi, kendi ürününü somut olarak ortaya koyabilir olmasına olanak sağlar ve artık hayal gücünü sınırlamak yerine bu sınırları aşmaya ve kendi varolan kapasitesinin üzerine çıkarak hayalgücü ve düşünce kabiliyeti olarak bilişsel kazanımlar elde etmeye başlarlar.

Bu kazanımlardan sonra bir önemli diğer konu ise el becerisinin ve üretim yeteneğinin bireyin özgüveni üzerine olan etkisidir.Çocuk soyuttan somuta düşünceler aktarabildikçe benlik kavramı ve özgüveni gelişmeye başlayarak , artık istediği çoğu şeyi yapabildiğinden kendine olan güveni artarak özgüven anlamında değerli kazanımlar elde eder.

Gelişim bunlarlada sınırlı kalmıyor ;

                El becerisi bir diğer deyimle ince motor becerileri iyi gelişmiş küçük yaştaki bir çocuktan bahsedelim. Artık el ve ayak koordinasyonu gelişmiş ve ellerini aktif kullanabilen bir küçük çocuk öz bakımında kayda değer, güzel gelişimler elde eder. Artık kendi ihtiyaçlarını kendi giderebilir hale gelerek büyüdüğünü hisseder.

Bu yüzden çocuğumuza el becerisi konusunda yardımcı olmamız biz ebeveynler olarak üzerimize düşüyor. Eğer yoğun bir çalışma içerisindeysek bile çocuğumuzu bilindik ve bu alanda ona destek olabilecek faaliyet merkezine vermemizde çocuk açısından fazlasıyla faydalı olduğunu söylüyor ve öneriyoruz.

Tüm bunların ardından söylenecek tek şey kaldı . “Bırakın çocuklar dünyayı elleriyle tasarlasınlar.”