Edirne robotik kodlama

Scratch nedir ? Çocuklara katkıları nelerdir ?

Scratch 8-18 yaş arasındaki çocuklar için eğitici ve eğlendirici ara yüze sahip bir blok tabanlı kodlama platformudur. Dizüstü yada masaüstü bilgisayarlarda; siyah ekranlarda satır satır kod yazmak yerine, fare kullanarak sürükle bırak yöntemi ile kod yazabildiğimiz bir programdır. 5-7 yaş arasındaki çocuklar ise scratch jr. programını kullanmaktadırlar. Burada çocuklarımız dokunmatik yüzeyde yani tablette parmaklarını kullanarak sürükle bırak yöntemi ile kod yazabildikleri bir programdır. Bu programı çocuklarımız için tabletlerimize indirebiliriz. Bu yöntemle animasyonlar ve basitten zora giderek birçok farklı oyunu tasarlayabilir ve daha sonra kendi tasarladığınız oyunu oynayabilirsiniz.

Öğrenciler Scratch ile hem eğleniyor hem de birçok şey öğreniyorlar.  Scratch sayesinde çocuklarımızın STEAM metodunda yani bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik  yönünde bir gelişim sağlamasını destekliyoruz.

Programlama ve mühendisliğin en temel yeteneği olan algoritma geliştirmeyi ve analitik düşünme yönündeki  kavramları öğreniyorlar. Yaptıkları çalışmaları başkalarıyla paylaşıp arkadaşlarının da yaptıklarını görebiliyorlar bu sayede de farklı bakış açısı kazanmış olabilecekler. Bilgisayarlar üzerinde birçok bileşeni kullanarak tanıyor, bilgi ve deneyim kazanıyorlar. Artık gelişen teknolojide maker olma yolunda adım atmış olacaklardır yani ;
tüketici birey değil üretici bir birey olma yolunda ilerliyorlar. En önemlisi bunları yaparken kendi ürünlerini kullanabilmenin keyfine varıyorlar.
 

SCRATCH’İN ÇOCUKLARIMIZA KATKILARI NELERDİR ?

Artık öğrenciler hangi mesleği seçerler seçsinler teknolojiye hâkim olması istenmektedir. Bununla birlikte günümüzün dijital dünyasında kodlama; hayat bilgisi, matematik, okuma-yazma gibi erken yaşta öğrenilmeye başlanmıştır. Kodlama erken yaşlarda daha iyi kavrandığı için öğrenim süreci daha hızlıdır. Çünkü kodlama öğrenmek yabancı dil öğrenmeye yada bisiklet sürmeye benzemektedir. Çocuklara küçük yaşta öğretilmesinin nedeni de bu yaşlarda daha hızlı kavramalarıdır ve yapılan araştırmalara göre her üç çocuktan biri henüz konuşmayı dahi öğrenmeden, teknolojik aletler ile tanışmaktadır hatta tanışmakla kalmayıp kullanabilmektedir. Bunun yönlendirmesi de iyi yapılmalıdır. Burada kodlamayı öğreten platfotmlar ikisi yani Scratch ve Scratch jr.devreye girmektedir.

Öğrencilere katkıları ;

 1. Bilişim okuryazarı olurlar, bilgisayarları oyun, İnternet ve sosyal medya dışında da verimli ve etkili kullanmalarını sağlar.
 2. Bilgi işlemsel düşünebilmelerini yani düşüncelerini anlamlı bir sıraya koymalarını öğretir.
 3. Analitik düşünmeyi ve farklı bakış açıları keşfederek günlük hayatında karşısına çıkabilecek problemlere daha mantıklı çözüm yolları bulabilir.
 4. Akranlarıyla yada çevresindeki kişilerle etkili iletişim kurarak, uyumlu ve işbirliği içinde çalışmalarını sağlar yani takım çalışmasını öğrenir.
 5. Yaratıcılıkları ve tasarım becerileri gelişir. Hayal ettiklerini deneme fırsatına sahiptirler.
 6. Makerın ne demek olduğunu öğrenirler ve kendilerini bu yönde geliştirirler yani üretici olmalarını sağlar.
 7. Algortima kavramını öğrenir böylece algoritmayı günlük hayatında da kullandığını farkeder.
 8. Temel ve orta düzey kodlama becerisi gelişir böylece programlama mantığını kavramış olur.
 9. İnce motor kaslarının gelişimine destek verir.
 10. Bilginin paylaştıkça çoğaldığını öğrenir.

olarak sıralanabilir.

PEKİ, SCRATCH’İ NASIL İNDİREBİLİRİM ?

 • Arama motoruna “scratch indir” yazarak ana sayfaya tıklıyoruz.
 • Daha sonra kullandığımız işletim sistemini seçerek kurulumu takip ediyoruz ;
 • 1. Adım exe dosyasını indirmek bunun içindeki linke tıklamanız gerekmektedir.
 • 2 adım ise indirilen dosyayı kurmaktır. Kurulum yapıldıktan sonra programın dili İngilizce olacaktır fakat scratch’i açtıktan sonra dosya menüsünün yanındaki dünya simgesine tıklayıp oradan Türkçe dilini seçebilirsiniz.
 • Scratch jr. ise tabletinize yada telefonunuza playstore’dan indirebilirsiniz.