Xamarin nedir? Edirne Robotik kodlama

Xamarin nedir ve Xamarin ile neler yapılabilir ?

Çapraz (Cross) Platform ve Native kavramlarını en iyi şekilde bir araya getiren, Visual Studio kullanarak C# dili ile geliştirilebilen UI (Kullanıcı Arayüzü) frameworktür.

Xamarin'i Neden Kullanmalıyım?

 

  • Yeni Taleplerin ve Hata Yönetimini Kolaylaştırır

Native uygulama konu olduğunda geliştiricilerin ciddi vakit harcadıkları ve her platforma özel olarak tekrarlanan işlemlerden dolayı zaman zaman kabusu haline gelen diğer bir konu da versiyon güncelleme süreçleridir. Yapılan değişiklikleri Android, iOS ve WindowsPhone için tekrar tekrar uygulamak zorunda kalırlar. İşte Xamarin ile ortaklaşan kod blokları geliştiricilerin bu sorununu ortadan kaldırır. Artık yapacakları güncellemeleri farklı platformlara derlemek zorunda kalmadan tek seferde güncelleyebilirler.

  • iOS, Android ve WinPhone için Native App Kodunu Ortaklaştırır

Projenizin yapısına, ihtiyaçlarına ve Xamarin’i kullanma şeklinize bağlı olarak Android, iOS ve WindowsPhone platformlarına yönelik oluşturacağınız uygulamaların kodlarını minimum %60 oranında ortaklaştırarak genel proje üretim süresini önemli ölçüde kısaltır. Çoğu uygulamaların bir kısmında kod ortaklaştırma oranı %90’ı geçmiştir. Algoritmanıza, proje ihtiyaçlarınıza ve kod yapınıza bağlı olarak yüzde 60 ila 90 arasında bir ortaklaştırma elde edebilirsiniz.

  • Geliştirme Ortamını Ortaklaştırır

Visual Studio kullanıcıları beraberinde getirdiği birbirinden güçlü araçların geliştiricilerin hayatını ne kadar kolaylaştırdığını ve ne kadar keyifle geliştirme yaptıklarını iyi bilirler. Xamarin bu kolaylığı Native Mobile uygulama geliştirme ortamına taşımaktadır. Xamarin geliştiricileri alışkın oldukları IDE’yi kullanarak Mobile Geliştirme dünyasına girerken önde başlarlar.

  • Geliştirme Dilini Ortaklaştırır

Günümüzde development yapan birçok firmada C# dilinin kullanıldığını görmekteyiz. Xamarin’in sağladığı en önemli avantajlardan biri, size, firmanızın ortak dilini kullanarak Android, iOS ve WindowsPhone için Native uygulama üretmenizi sağlamasıdır. Böylece geliştiricileriniz yeni Diller ve IDE’ler öğrenmek zorunda kalmayacaklar.